⚠ LESY Slovenskej republiky HLÁSIA ĎALŠIE NAPADNUTIE MEDVEĎOM. TURISTOV UPOZORŇUJÚ NA VYSOKÉ RIZIKO STRETU PRÁVE V TOMTO OBDOBÍ …

⚠ LESY Slovenskej republiky HLÁSIA ĎALŠIE NAPADNUTIE MEDVEĎOM. TURISTOV UPOZORŇUJÚ NA VYSOKÉ RIZIKO STRETU PRÁVE V TOMTO OBDOBÍ ⚠

Dnes v dopoludňajších hodinách došlo v katastri Očovej v okrese Zvolen k útoku medveďa hnedého na zamestnanca LESOV SR. 33-ročný muž vykonával terénnu obhliadku miesta, ktoré sa malo zalesňovať. Išlo o lokalitu Jasle, asi 300 metrov od budovy bývalej lesnej správy Kyslinky, v blízkosti prístupovej cesty z Hrochote v smere na Zálomskú a Očovú.

Medvedica bola na mieste aj s troma minuloročnými mláďatami. Na horára zaútočila odzadu. Muž nemá vážnejšie zranenia, je však poudieraný, má natrhnutý stehenný sval a na bedrách škrabance. Horár sa snažil vyhnúť priamemu kontaktu s medvedicou, tá ho však sotila na zem, revala, no v útoku už ďalej nepokračovala.

Lesníci kontaktovali Políciu SR aj Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Návštevníkov, cyklistov, turistov či hubárov nielen Poľany, ale aj iných pohorí, vyzývajú, aby sa po horách nepohybovali sami 🚷 a informovali blízkych o približnej trase.

Pripomínajú, že v tomto čase prebieha medvedia ruja (apríl – jún), čo znamená, že medvede sú v tomto období najaktívnejšie a stretnutie s nimi je pravdepodobnejšie. ☝️

Medvedice s tohtoročnými mláďatami už opustili svoje brlohy a preto pri presunoch môžete naraziť aj na skupinu viacerých medveďov pokope. Medvedica, ako každá iná matka, môže byť pri obrane svojho potomstva nevyspytateľná.

Ide už o druhý prípad napadnutého horára v tomto roku. Zamestnanec štátneho podniku, na ktorého zaútočil medveď začiatkom marca, je do dnešných dní práceneschopný.

LESY SR volajú po potrebe regulácie populácie medveďa hnedého na Slovensku, keďže ich stavy sú už dnes neúnosné. Je pravdepodobné, že stretov s človekom bude pribúdať, čo dokazuje aj dnešný prípad.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Tlačová konferencia ministerky Mária Kolíková a novej riaditeľky Centrum právnej pomoci

Po máj 9 , 2022
Tlačová konferencia ministerky Mária Kolíková a novej riaditeľky Centrum právnej pomoci Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo spravodlivosti SR on Facebook
close