‼PODVODY NA INZERTNÝCH PORTÁLOCH‼ NENECHAJTE SA UŽ VIAC NACHYTAŤ! 🚨Už dávno neplatí, že jediným spôsobom, akým vás vedia zlodej…

‼PODVODY NA INZERTNÝCH PORTÁLOCH‼
NENECHAJTE SA UŽ VIAC NACHYTAŤ!

🚨Už dávno neplatí, že jediným spôsobom, akým vás vedia zlodeji obrať o peniaze, je ukradnutá peňaženka. Technológie a technika sú predmetom i prostriedkom záujmov, ktoré prekračujú hranice dovoleného a patria do oblasti ich zneužívania. Dnes podvodníci používajú prepracovanejšie techniky – napríklad predávajú neexistujúci tovar na falošných e-shopoch, posielajú podvodné e-maily či vytvárajú podvodné stránky známych spoločností s cieľom získať prístup k vašim citlivým údajom a peniazom.

🚔Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave eviduje za krátke časové obdobie viacero prípadov podvodného konania na inzertných portáloch, o ktorých Vás chceme informovať.

5️⃣ TYP: PODVODY NA INZERTNÝCH PORTÁLOCH

🚨Neznámi páchatelia kontaktujú poškodených, ktorí sú aktívni na inzertných portáloch. Takto prejavia záujem o ich ponúkaný tovar. Po tom ako zistia, že ich inzerát je stále aktuálny, ponúknu im spôsob ,,jednoduchého zaplatenia“. Poškodené osoby sú následne kontaktované podvodníkmi za účelom kúpy s tým, že im peniaze pošlú na ich platobnú kartu. Majú tak urobiť prostredníctvom zaslaného linku. Po otvorení linku poškodení za účelom získania dohodnutej sumy vyplnia na uvedenej stránke všetky údaje zo svojej platobnej karte, vrátane bezpečnostného kódu a taktiež sms kódu, ktorý im príde z banky. Platby sú ihneď zrealizované a tak poškodené osoby prichádzajú o svoje peniaze.
Väčšinou sa jedná o rôzne telefónne čísla, ktoré väčšinou nie sú registrované na území Slovenskej republiky a tiež môže ísť o anonymný dobíjací predplatený systém bez uvedenia konkrétneho užívateľa (Česká republika, Poľsko, Rusko), pričom bankové účty, na ktoré predmetné podvodné platby odchádzajú sú vo väčšine prípadov tiež mimo územia SR (Francúzsko, Rusko, Poľsko ). Neplatí to však vo všetkých prípadoch. Aj tu vedia podvodníci číslo sfalšovať na slovenské, že človek nemá toto podozrenie, prípadne sa vydávajú za známu spoločnosť a vedia jej logo a vizuál emailu takmer dokonale napodobniť.
Taktiež evidujeme aj falošné e – mailové schránky, prostredníctvom ktorých podvodníci kontaktujú poškodených. Podvodníci často uvádzajú, že potrebujú rýchlo poskytnúť údaje, lebo telefonujú so svojím bankárom, a ten zabezpečí poslanie peňazí.

☝Veľmi dôležité je si uvedomiť, že ak podvodník tvrdí, že chce poslať peniaze, nepotrebuje na to bezpečnostné prvky, ako sú údaje platobnej karty či potvrdzovací kód z SMS a ePIN-u.


Autor správy a foto Polícia SR – Bratislavský kraj on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

"Po rozobratí obrazu bola objavená na kovových ozdobách signatúra Jána Szilassyho (1707 − 1782) a vročenie 1743. Objav diela le...

Pi júl 30 , 2021
„Po rozobratí obrazu bola objavená na kovových ozdobách signatúra Jána Szilassyho (1707 − 1782) a vročenie 1743. Objav diela levočského zlatníka, ktorý sa pokladá za najznámejšieho a najplodnejšieho vo svojom odbore na území Slovenska, nielen teší odborných pracovníkov múzea, ale potvrdzuje význam a unikátnosť pozostalosti členov rodu Andrássyovcov, a zároveň […]

Mohlo by Vás zaujímať